Anna zakončila v roce 2017 bakalářské studium na MGIMO. V současné době studuje na magistra v Německu.

Všechno začalo v mém maturitním ročníku, kdy jsem se musela definitivně rozhodnout, co dál. Měla jsem několik možností, jak pokračovat ve vzdělání, ale nejbližší mi bylo odjet, alespoň na nějaký čas, do zahraničí. Vzhledem k tomu, že jsem se na gymnáziu učila mimo jiné taky ruštinu, rozhodla jsem se vydat na východ. Musím říct, že tenhle krok nebyl mezi mými vrstevníky nijak obvyklý a mezi mými spolužáky vyvolal řadu otázek a nechápavé pohledy. Když jsem jim vysvětlila, že mě láká podívat se, jak to chodí v Rusku doopravdy, pochopili moji motivaci. S rodiči jsem tenhle problém neměla. Od začátku mě podporovali a dokonce popostrkovali, abych se na studia do Ruska dostala. Měla jsem jít do Moskvy na nějaké MGIMO, celkem prestižní univerzitu, jak jsem se dočetla…

O mém přijetí na MGIMO jsem se dozvěděla asi týden před začátkem školního roku, takže jsem se ani nestačila vzpamatovat a už jsem seděla v letadle směr Moskva – Sheremetevo. Tehdy jsem letěla s mým budoucím spolužákem a kamarádem a první, čím jsme měli projít, byly jazykové testy. Pamatuji si, že jsem v letadle ještě rychle pročítala jeho poznámky z hodin doučování ruštiny, abych byla na testy co nejlépe připravena. Po příletu ve večerních hodinách jsme vyrazili na ubytování, a už cestou do hotelu jsem si říkala, že Moskva musí být obrovská. Opravdový začátek dobrodružství nás měl ale čekat až následující den.

Tím bylo první setkání s moskevským metrem. Hodiny ruštiny jsem navštěvovala poctivě a navíc jsem si opakovala gramatiku ještě v letadle, ale nikdo a nic vás nepřipraví na opravdový život a přežití v tomto městě. Vyrůstala jsem Praze, s rodiči jsme hodně cestovali, ale tohle jsem ještě nezažila…

… Nakonec jsme se dostali k univerzitě, kde nás čekali pracovníci děkanátu pro cizince, kteří nás odvedli k učebně, kde probíhala jazyková zkouška. Zkoušku jsme úspěšně složili a tím jsme se stali právoplatnými studenty MGIMO. Záhy jsem pochopila, že tohle místo je něčím výjimečné a absolutně jiné, než jsem očekávala.

Pokusím se vám to přiblížit, ale nezvládnu předat všechno na sto procent.

Pokud zvládnete ustát první dny v Moskvě (nekonečné čekání na ubytování, neustálé chození z jedné kanceláře do druhé kvůli imigračním záležitostem, problém s jazykem, obrovské město, ve které si musíte cokoliv zařídit…) jste na dobré cestě ke zvládnutí studia. Lehčí to nebude. Ba naopak. Postupně si ale zvyknete na tempo Moskvy a když pojedete domů na prázdniny, bude vám po nějaké době chybět.

Samo studium je náročné. MGIMO je známé výukou jazyků – jestliže si vyberete první cizí jazyk, očekávejte dny a noci nad ním strávené, ale výsledek bude stát za to. V mém případě to byla němčina. Když jsem ve 4. ročníku jela na výměnný pobyt do Berlína, tamní profesoři hned uznale kývali hlavou a chválili výuku jazyků na univerzitě, když jsem jim sdělila, že jsem z MGIMO. Samozřejmě nesmím zapomenout na soboty. Asi nejnepříjemnější zjištění – výuka probíhá 6 dní v týdnu. Ale to si zvyknete…

Takhle to zní trochu jako dům hrůzy. Musím věci hned uvést na pravou míru. Na MGIMO vládne jedinečná atmosféra. Tím, že je studium tak náročné a studenti jedné fakulty spolu tráví většinu času, vytvoří si neskutečné pouto, které bude trvat celý život – to jsem si jistá. I já, jako studentka z ciziny, jsem se tam cítila jako doma.

Teď, když jsem vám představila život na univerzitě, představím vám život v Moskvě. Moskva je neuvěřitelně velké město. Po 4 letech si stále nedovedu představit, jak moc. Neustále se zlepšuje a snad i zvětšuje. Není tak šedé, jak si myslíte. Život je tam jakoby zrychlený. Nikdy tam není nuda. Zabavíte se čímkoliv, na co máte zrovna náladu. Kultura, sport, restaurace, čajovny, kluby… Velkolepé.

Asi tak hodinu za Moskvou začíná Rusko. Život jako by se zastavil. Ale lidé vypadají spokojeně. V dalších větších městech je situace podobná jako v Moskvě, ale hlavnímu městu se nerovnají ani zdaleka. Moskva není Rusko, jak jsme si často připomínali se spolužáky.

Studium v Rusku tedy doporučit nemohu. Nikdy jsem tam nestudovala. V Moskvě ano. Bylo to nejlepší rozhodnutí, co jsem udělala a rozhodně mi změnilo život.

Nyní se chystám na magisterské studium do Berlína. Musela jsem si od Moskvy odpočinout, ale věřím, že to nebyla moje poslední návštěva.

Pokud se odvážíte podstoupit tento krok do neznáma, vězte, že to nebude lehké. Místy se to bude zdát až těžké, ale vždy si vzpomeňte na oblíbenou ruskou větu: Все будет хорошо. Je to pravda. MGIMO mi otevřelo spoustu dveří a těším se na další dobrodružství.