Kristýna v současné době studuje v posledním ročníku magisterského studia na MGIMO. 

Proč, panebože, zrovna do Ruska?! Byla obvyklá odpověď všem, kterým jsem na jaře 2017 oznámila, že bych ráda šla na magisterské studium na MGIMO. Dodělávala jsem bakaláře v Londýně, a jediné, co věděla, bylo, že jsem chtěla z toho města už pryč. Víceméně to byla racionální volba – už jsem poznala „Západ“, a tak proč ne se podívat na „Východ“? (Podle tohoto poznáte studenta politologie a mezinárodních vztahů.)

To také znamená, že moje zkušenost se studiem v Rusku nebyla mou první zkušeností v zahraničí, a proto byl začátek mého studia poněkud klidný. Kdokoliv, kdo má snad obavy nebo pochyby – půl roku, rok, i dva roky přejdou velmi rychle! A každá zkušenost, i ta špatná, je k něčemu!

Musela jsem si sehnat spoustu dokumentů, dva posudky, výpisy ze školy, apod. Dokonce i test na HIV a rentgen potvrzující, že opravdu nemám tuberkulózu. Něco, co si o Rusku uvědomíte velmi brzy je, že vše je tu občas zmatené a nepochopitelné. Ale nebojte se – jak jsem brzy zjistila, pro Čechy tu mají zvláštní místo a Rusové jsou velmi nápomocní.

Já jsem jedna z těch, která přijela prakticky s minimální znalostí ruského jazyka. Proto, když jsem přišla na koleje a zjistila, že tu nikdo anglicky nemluví, já i moje máma jsme se jen vlídně usmívaly a přikyvovaly. Když jsem řekla, že jsem z Česka, všichni byli nadšení a přijali mě s konspiračním šepotem, že „včera přijeli Italové, a to víte, dělali takoví kravál.“ My slované se přece chápeme.

Stačí trochu úsměvu, ruštiny smíchané s češtinou, a získáte skutečně neocenitelné zkušenosti s vycházením s úředníky.

Skutečným šokem bylo, že se běžně chodí do školy i v sobotu – to jsem opravdu nečekala, ačkoliv vím, že se to za socialismu dělalo i u nás. Ale rychle si zvyknete – musím říct, že mě už to ani moc nevadí, a koneckonců, alespoň se toho víc udělá.

Co musím o životě v Rusku říct je, že se mě osobně líbí, jak povědomé všechno je. Školský systém funguje jako v Česku. Rusové mají podobnou povahu, podobný náhled na svět, zboží v obchodech je podobné. Takže pokud chcete zažít nějaké velké dobrodružství a změnu, Rusko pro vás možná nebude to pravé. Ale jak už jsem říkala: zkušenost je zkušenost.